FALE KWANTOWE W GRAFENIE

Kiedy rozłożysz świeżo wyprasowany obrus na stole, wydaje się on być idealnie płaski i gładki. Jednak w mikroświecie atomów wszystko działa inaczej. Cieniutkie membrany, które przypominają obrus, mogą się marszczyć same z siebie, tworząc fale, jeśli są wy­starczająco cienkie.

To zjawisko może nam wyjaśnić fizyka, która bada mikroświat. Wyobraźmy sobie możliwie najcieńszy materiał. Ponieważ cała materia składa się z atomów, najmniejsza grubość materiału to jeden atom. Jako pierwsi stworzyli taki materiał dwaj fizycy: A. Geim i K. Nowoselow, którzy za pomocą taśmy kleją cej oderwali warstwę o grubości atomu od grafitu ołów­ka. Nazywali tę warstwę grafenem i w ten sposób stworzyli pierwszą próbkę dwuwymiarowego mate­riału. Jest to materiał dwuwymiarowy, ponieważ jego grubość jest znacznie mniejsza niż jego szerokość i długość. Za swoje odkrycie, które zapoczątkowało nową erę w fizyce i technologii, w 2010 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Grafen uważany jest za bardzo obiecujący materiał w elektronice ze względu na jego niezwykłe właściwości elektryczne.

Grafen posiada również inne niezwykłe właściwości, takie jak wysoka wytrzymałość mechaniczna i prze­wodność cieplna. Dziś grafen nie jest już jedynym dwuwymiarowym materiałem, istnieje wiele innych, a ich lista stale sie poszerza. Ponadto, różne materia­ły dwuwymiarowe mogą być układane jeden na dru­gim, aby stworzyć nowe materiały o interesujących właściwościach i możliwościach zastosowania.

Z fizyki wiemy, że atomy stale się poruszają, szybciej w wyższej temperaturze, a wolniej w niższej. Dlatego grafen i inne dwuwymiarowe materiały nie mogą być całkowicie płaskie i gładkie. Nawet jesli ruch termicz­ny zatrzyma sie calkowicie (jako wynik schłodzenia do zera absolutnego, 0 stopni Kelvina), atomy nie po­zostaną w tej samej pozycji. Wynika to z mechaniki kwantowej, która mówi, że nawet w najniższej tem­peraturze atomy nadal będą wykonywały ruch zna­ny jako ruch punktu zerowego. Ten kwantowy ruch punktu zerowego tworzy również fale w grafenie, ktorych nie sposob zatrzymać. Fizycy chcieliby po­znać właściwości tych fal kwantowych w grafenie. Są one jednak bardzo trudne do obliczenia, ponieważ fale kwantowe są bardziej skomplikowane niż fale termiczne. I właśnie tu z pomocą przychodzi super­komputer AUREL.

W 2013 roku Juraj Hašík, student fizyki teoretycz­nej na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, zaczął zajmować się tym problemem pod kierunkiem profesora Romana Martoňáka. Martoňák napisał kod, który może matematycznie symulować fale kwantowe w grafenie. Świat kwantowy jest jednak skomplikowany, a obliczenia wymagają wykonania ogromnej liczby operacji matematycznych. Gdyby kod był uruchamiany na standardowym kompute­rze osobistym, zajęłoby to wiele lat. Na szczęście Aurel jest komputerem wykorzystującym oblicze­nia równoległe i może wykonywać jednocześnie wiele (dziesiątki, setki, a nawet tysiące) zadań. Duży problem dzieli się na małe części, które moż­na rozwiązać oddzielnie, a całość rozwiązuje się znacznie szybciej. Napisanie takiego programu nie jest oczywiście łatwe, ale warto się postarać. Juraj Hašík kontynuował swoje badania na studiach doktoranckich w Międzynarodowej Szkole Badań Zaawansowanych w Trieście we Włoszech, gdzie współpracował również z profesorem Erio Tosat­tim.

Co AUREL powiedział nam o falach kwantowych w grafenie? Okazało się, że całkowicie różnią się one od klasycznych. Na dłuższych dystansach są słabsze, więc grafen pozostaje płaski. Na krót­szych dystansach są mocniejsze, przez co grafen jest bardziej szorstki. Mówiąc wprost, grafen kwan­towy w niższych temperaturach jest bardziej płaski i szorstki niż klasyczny. Praca ta została opubliko­wana w czasopiśmie Physical Review B (04.04.2018), i wyróżniona przez redakcję.

Prof. Roman Martoňák
Departament Fizyki Doświadczalnej
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie

Read MoreDownload
KONTAKT
Karina Pešatová
karina.pesatova[at]vsb.cz
     

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej. www.visegradfund.org