Leo

Leo | Węgry

KIFÜ korzysta z infrastruktury superkomputerowej od 2001 roku. Elementy tej infrastruktury (jednostki obliczeniowe i przechowywania danych) znajdują się w 5 lokalizacjach. Leo, nasza najsilniejsza jednostka HPC, to maszyna typu klastrowego, która zainstalowana jest w Debreczynie, drugim co do wielkości mieście na Węgrzech. Całkowita moc obliczeniowa 1344 rdzeni CPU i 252 procesorów graficznych wynosi około 254 Tflop/s. Do celów obliczeniowych można wykorzystać łącznie 585 TB.pamięci masowej,

Do tej pory z klastra Leo skorzystało ponad 380 projektów, a od jego uruchomienia zgłoszono prawie 850 000 zadań. Chemia teoretyczna/obliczeniowa, biologia i fizyka dominują w alokacji zasobów superkomputera, a w ciągu ostatnich lat zarejestrowano łącznie około 70 dziedzin nauki.

Każda osoba lub grupa badawcza z instytucji, która ma zawartą umowę z KIFÜ, może swobodnie korzystać z urządzeń HPC. Zazwyczaj są to uniwersytety, Węgierska Akademia Nauk, muzea czy biblioteki. Jednostki te korzystają z infrastruktury HPC bezpłatnie.

Imię superkomputera zostało wybrane, aby oddać hołd Leo Szilárdowi, węgierskiemu fizykowi i wynalazcy, przy czym nazwa jednocześnie odnosi się do lwa, symbolizującego siłę i odwagę.

Projekt Superbohaterowie dla Nauki (ang. Superheroes 4 Science) jest wspierany przez Fundusz Wyszehradzki.


KONTAKT
Karina Pešatová
karina.pesatova[at]vsb.cz
     

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej. www.visegradfund.org