Superhrdinovia

Superhrdinovia

Karolina

Karolina

Superpočítač Karolina je petascalový systém, ktorý IT4Innovations nainštalovalo a spustilo v roku 2021. V tomto roku sa Karolina umiestnila celosvetovo na 69. pozícii v TOP500, čo je rebríček, ktorý sleduje superpočítače z hľadiska ich výkonnosti. V rámci Európy obsadila 19. priečku v zozname a tiež sa pýši 8. miestom energeticky najúčinnejších superpočítačov. Spotreba elektrickej energie Karoliny sa pohybuje okolo 800kW, čo je podobné odberu malej obce s 2000 obyvateľmi. 

Barbora

Barbora

Superpočítač Barbora uviedlo IT4Innovations do prevádzky v októbri roku 2019. Superpočítač ponúka teoretický výkon 849 TFlop/s za sekundu. A čo tvorí jeho výpočtovú silu? Celkom 192 štandardných výpočtových uzlov, ďalších 8 výpočtových uzlov s GPU akcelerátormi a tiež 1 hrubý uzol, ktorý je vysadený 16 jadrovými procesormi o veľkosti 6 TB. Všetky uzly sú vybavené procesormi spoločnosti Intel, akcelerátory sú od spoločnosti NVIDIA.

Komondor

Komondor

Inštalácia a testovanie tohto superpočítača sa začalo v septembri 2022 a je ekvivalentom najvýkonnejšieho superpočítača na svete (Frontier), ktorý vyrába Hewlett Packard Enterprise (HPE), popredná technologická spoločnosť v oblasti HPC. 

Altair

Altair

Názov Altair je priamym odkazom na predchádzajúci systém, pretože sa jedná o najjasnejšiu hviezdu v súhvezdí Orla. Náš stroj, ktorý má takéto meno silne žiari na zoznamoch svetových superpočítačov, ale hlavne rovnakou mierou podporuje vedcov v ich výskume a každodennej práci.

Devana

Devana

Projekt výstavby superpočítača Devana a príslušnej gridovej infraštruktúry vznikol ako odpoveď na potreby slovenskej vedeckej a výskumnej komunity zaoberajúcej sa náročnými numerickými výpočtami a modelovaním. Devana, ktorá v roku 2023 nahradila superpočítač Aurel, má výkon 800 TFLOP/s a tak je až o šesťkrát výkonnejšia ako jej predchodca a zároveň je momentálne najvýkonnejším verejne prístupným HPC zariadením v krajine.

Salomon

Salomon

Vedci v Českej republike využívali superpočítač Salomon, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 2015, až do decembra 2021. V prevádzke bol teda celých šesť rokov, za svoju éru spočítal celkom 8 700 000 výpočtových úloh, bol zapojený v 1 085 výskumných projektoch a odslúžil celkom 1 014 miliónov jardohodín výpočtového času.

Eagle

Eagle

Orol je národným symbolom Poľska, vždy sa objavuje na pečatiach a rytierskych štítoch. Bol nasadený na začiatku roka 2016 a je jedným z najvýkonnejších superpočítačových systémov na svete. Je dôležitým prvkom rozsiahlej výpočtovej techniky pre poľskú vedu a podnikanie, ktorý umožňuje výskum, simuláciu a analýzu problémov, ktoré by vzhľadom na svoju zložitosť mohli byť riešené iba v najväčších výpočtových centrách.
 

Leo

Leo

KIFÜ prevádzkuje svoju superpočítačovú infraštruktúru od roku 2001. Komponenty tejto infraštruktúry (výpočtové a zariadenia na ukladanie dát) sa nachádzajú v piatich lokalitách. Leo, náš najvýkonnejší HPC systém je stroj klastrového typu umiestnený v Debrecíne, druhom najväčšom meste v Maďarsku. Jeho 1344 CPU jadier a 252 GPU má celkový výpočtový výkon okolo 254 Tflop/s. Čo sa týka kapacity úložiska dát, celkovo 585 TB sa dá použiť na výpočtové účely. 

Aurel

Aurel

Projekt vybudovania superpočítača a gridovej infraštruktúry vznikol kvôli potrebe umožniť slovenským vedcom a výskumníkom riešiť zložité numerické výpočty a modelovanie. Superpočítač Aurel prispel výpočtovým výkonom 128 TFLOP/s, a je tak 4 000 krát výkonnejší ako bežný počítač. Superpočítač slúžil vedcom SAV a partnerským univerzitám na zložité výpočty v základnom a aplikovanom výskume od roku 2012 do 2021.

KONTAKT
Karina Pešatová
karina.pesatova[at]vsb.cz
     

Projekt je spolufinancovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe.  www.visegradfund.org