Eagle/Orzeł

Eagle/Orzeł | Polska

DLACZEGO ORZEŁ?

Według legendy założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł, który rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gnieznem (od słowa gniazdo).
Orzeł jest symbolem narodowym Polski, od zawsze będąc obecnym na pieczęciach czy tarczach rycerskich. Był też symbolem ważnych powstań narodowych w czasie zaborów, pod wieloletnim panowaniem obcych najeźdźców.
Dlatego też nazwaliśmy naszą najsilniejszą obecnie maszynę HPC w PCSS na cześć tego wyjątkowego symbolu, jakim jest Orzeł.

SUPERKOMPUTER ORZEŁ

Wdrożony na początku 2016 r. jest jednym z najpotężniejszych systemów superkomputerowych na świecie. Stanowi ważny element obliczeń wielkiej skali dla polskiej nauki i biznesu, umożliwiając badania, symulacje i analizy problemów które, ze względu na złożoność, można rozpatrywać jedynie w największych ośrodkach obliczeniowych.
Orzeł oferuje 1,4 PFlops mocy obliczeniowej. Składa się z około 1300 serwerów o łącznej liczbie 33 tys. rdzeni i 120 TB pamięci operacyjnej (RAM) i może być podłączony do 42 Petabajtów przestrzeni dyskowej. Zadanie obliczeniowe, które w przybliżeniu na domowym laptopie trwałoby 1 rok, Orzeł wykona w 1 godzinę!

OSZCZĘDNY ORZEŁ
Jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych systemów na świecie. Jest chłodzony cieczą i dlatego zużywa 40% mniej energii niż klasyczny system chłodzony powietrzem. Mimo to, tak silny komputer wymaga dużej ilości energii – superkomputer zużywa tyle prądu w 1 dzień, ile będzie potrzebować domek jednorodzinny w przeciągu 5 lat! Część ciepła z maszyny jest wykorzystywana do ogrzewania budynku PCSS.

KONTAKT
Karina Pešatová
karina.pesatova[at]vsb.cz
     

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej. www.visegradfund.org