IT4Innovations Krajowe Centrum Superkomputerowe na VŠB – Politechnika w Ostrawie
IT4Innovations Narodowe Centrum Superkomputerowe przy VSB – Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie jest wiodącym centrum badań, rozwoju i innowacji działającym w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności (HPC), analizy danych (HPDA), sztucznej inteligencji (AI) i obliczeń kwantowych (QC) oraz ich zastosowania w innych dziedzinach nauki, przemyśle i społeczeństwie. IT4Innovations obsługuje najpotężniejsze systemy superkomputerowe w Republice Czeskiej, które są udostępniane czeskim i zagranicznym zespołom badawczym ze środowisk akademickich i przemysłowych. Od 2013 roku IT4Innovations dostarcza najnowocześniejsze technologie i usługi superkomputerowe zarówno czeskim, jak i zagranicznym zespołom badawczym ze środowisk akademickich i sektora prywatnego w celu zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności czeskiej nauki i przemysłu. Obecnie IT4Innovations posiada trzy superkomputery: najpotężniejszy czeski superkomputer Karolina (15,7 PFlop/s, zainstalowany latem 2021 r.), Barbora (849 TFlop/s, zainstalowany jesienią 2019 r.) oraz wyspecjalizowany system NVIDIA DGX-2 do obliczeń sztucznej inteligencji, (130 TFlop/s i 2 PFlop/s w AI, zainstalowany wiosną 2019 r.). Oprócz superkomputerów obsługiwanych przez IT4Innovations, czeskie środowiska naukowe mają również dostęp do superkomputera LUMI, dzięki członkostwu IT4Innovations w konsorcjum LUMI.
Polska
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, jest uznanym na świecie węzłem Europejskiej Przestrzeni Badawczej w dziedzinie informatyki dla nauki oraz wiodącym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w Polsce. PCSS zaprojektowało i zbudowało sieć metropolitalną POZMAN, centrum obliczeń dużej mocy oraz ogólnopolską sieć światłowodową PIONIER Polski Internet Optyczny. PCSS jest ogólnopolskim dostawcą kompleksowych usług w zakresie chmury obliczeniowej, wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC), wirtualizacji serwerów, systemów przechowywania danych i zarządzania danymi. Najpotężniejszym superkomputerem PCSS jest Altair, który znajduje się na listach najszybszych i najbardziej energooszczędnych komputerów świata: TOP500 i Green500. Moc obliczeniowa Altaira wynosi 6 PFlops.
Słowacja
Słowackie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
Słowackie Narodowe Centrum Superkomputerowe (NSCC) to stowarzyszenie osób prawnych założone w 2020 r. w celu wspierania i obejmowania wszystkich działań w dziedzinie obliczeń wielkiej skali (HPC) na Słowacji. Jego członkami są Centrum Operacyjne Słowackiej Akademii Nauk oraz Ministerstwo Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Technologii Informacyjnych Republiki Słowackiej (MIRRI SR). NSCC wspiera rozwój HPC na Słowacji, w tym projekty i inwestycje w budowanie ekosystemu HPC, wzmacnianie kompetencji i umiejętności w zakresie technologii HPC+ oraz wspieranie ich wdrażania w różnych sektorach. Chcemy rozwijać współpracę ze słowackimi uniwersytetami, Słowacką Akademią Nauk i innymi zainteresowanymi podmiotami na poziomie krajowym i międzynarodowym. NSCC obejmuje również dostęp do zasobów obliczeniowych, w tym superkomputera Devana obsługiwanego przez Centrum Obliczeniowe SAS. Jego podstawowe parametry to łączna wydajność na poziomie 800 TFLOP/s, moduł uniwersalny ze 140 serwerami obliczeniowymi oraz moduł akcelerowany składający się z 8 węzłów obliczeniowych zawierających po 4 akceleratory GPGPU każdy.
1. edycja projektu (2018-2020)
Czechy
IT4Innovations Krajowe Centrum Superkomputerowe na VŠB – Politechnika w Ostrawie
IT4Innovations Krajowe Centrum Superkomputerów (IT4Innovations) jest częścią VSB-Technical University of Ostrava (Politechnika). Pierwszy superkomputer Anzelm, z teoretyczną maksymalną wydajnością na poziomie 94 TFLOPs, został zainstalowany w kontenerach tymczasowych w maju 2013 r. Salomon, oddany do użytku w lipcu 2015 r., jest obecnie 139. najsilniejszym superkomputerem na świecie. Od lata 2015 r. oba superkomputery zostały zainstalowane w nowym budynku IT4Innovations w kampusie Poruba. Poza obsługą superkomputerów, IT4Innovations jest przedstawicielem wysokiej jakości badań w IT, a w szczególności technologii superkomputerowej (tj. Obliczeń Dużej Mocy). IT4Innovations to ośrodek badawczy o silnych powiązaniach międzynarodowych. Od momentu powstania w 2011 r. IT4Innovations jest członkiem PRACE (Partnerstwo na rzecz Zaawansowanych Technologii Komputerowych w Europie), prestiżowej paneuropejskiej infrastruktury badawczej, w której reprezentuje Czechy. Ponadto IT4Innovations jest również zaangażowane w Europejską Platformę Technologiczną dla Obliczeń Dużej Mocy (ETP4HPC), która koncentruje się na rozwoju technologii superkomputerowych w Europie.
[/team]
Węgry
Rządowa Agencja Rozwoju Technologii Informacyjnych (GITDA)
KIFÜ jest węgierskim krajowym dostawcą usług badawczych i edukacyjnych, a także krajowym dostawcą usług HPC (Obliczeń Dużej Mocy). KIFÜ dostarcza swoje zasoby węgierskim naukowcom i zespołom badawczym. Priorytetem dla KIFÜ jest bieżące utrzymanie i rozbudowa nowoczesnych systemów komputerowych, aby jak najszerzej służyły społeczności naukowej. Najpotężniejszym klastrem o dużej mocy w KIFÜ jest obecnie Leo (254 TFLOPs, 84 węzły obliczeniowe, 4920 rdzeni, 10 TB pamięci RAM). Współpraca między KIFÜ i VŠB – Politechniką w Ostrawie – IT4Innovations sięga 2012 roku, kiedy to obie organizacje aktywnie zaangażowały się w projekt finansowany ze środków UE o nazwie PRACE (Partnerstwo na rzecz Zaawansowanych Technologii Komputerowych w Europie). Nasi koledzy współpracują ze sobą przy okazji różnych grup roboczych, również w ramach projektu INTERREG InnoHPC.
Słowacja
Centrum Obliczeniowe Centrum Operacyjnego Słowackiej Akademii Nauk
Centrum Obliczeniowe Centrum Operacyjnego Słowackiej Akademii Nauk (SAS) zapewnia usługi informatyczne i wsparcie dla słowackich organizacji badawczych. Od 2012 roku Centrum udostępnia zasoby krajowej infrastruktury obliczeniowej z klastrami w Żylinie i Koszycach oraz superkomputerem o nazwie Aurel, który jest najpotężniejszym systemem HPC w kraju (128 TFLOPs, 122 węzły, 4096 rdzeni, 32 TB pamięci RAM). Jego zasoby są udostępniane naukowcom ze Słowackiej Akademii Nauk oraz słowackich uniwersytetów, ale są również zintegrowane z europejskim ekosystemem poprzez projekt PRACE, a wśród Partnerów Centrum są: IT4Innovations, KIFÜ oraz PCSS. IT4Innovations i Słowacka Akademia Nauk jak dotąd wspólnie organizowały liczne szkolenia w dziedzinie obliczeń superkomputerowych.
Polska
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe – Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) jest polskim krajowym dostawcą szerokich usług z zakresu przetwarzania w chmurze, obliczeń dużej mocy (HPC), wirtualizacji czy systemów przechowywania oraz zarządzania danymi. Superkomputer Orzeł/Eagle jest jednym z najpotężniejszych systemów superkomputerowych na świecie (1,4 PFlops mocy obliczeniowej, 1300 serwerów, 33 tysiące rdzeni, 120 TB pamięci RAM). Infrastruktura PCSS, obejmująca zarówno system Orzeł jak i chmurę gromadzenia i archiwizacji danych, jest wykorzystywana do obliczeń w ramach międzynarodowych i krajowych projektów badawczych. Zasoby PCSS to również ważna część systemu informatycznego w Europie, w tym działań realizowanych wraz z licznymi Partnerami w ramach inicjatywy PRACE. W maju 2019 roku PCSS był gospodarzem Konferencji PRACE HPC Summit Week w Poznaniu.
KONTAKT
Karina Pešatová
karina.pesatova[at]vsb.cz
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej. www.visegradfund.org